Historia taxi

Nasze podwórko

początki taksówekPierwszy samochód na ziemiach polskich, wówczas pod zaborami, pojawił się 20 sierpnia 1896 roku. W tym dniu dotarły do Warszawy, na platformie kolejowej, dwa auta – daimler i peugeot. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiały się pierwsze samochody w innych częściach ziem polskich, w pozostałych zaborach – niemieckim i austriackim.

W roku 1903 Warszawskie Towarzystwo Eksploatacji Samochodów wprowadziło do użytku publicznego niewielkie taksówki, z trzema miejscami pasażerskimi. Po kilku miesiącach okazało się jednak, że koszty są dużo większe od zysków, co spowodowało zamknięcie firmy. Pierwsze, stabilne firmy taksówkowe pojawiły się w Warszawie, w latach 1908-1910 i zapoczątkowały szybki rozwój tej sfery transportu miejskiego.

pierwsze taxiCzytaj więcej na Nowahistoria

 


Świat

W 1490 Franz von Taxis na rozkaz cesarza Maksymiliana I zajął się przewożeniem listów pomiędzy rezydencjami monarchy w Innsbrucku i Brukseli. Ponieważ okazał się niezwykle skuteczny, w 1517 jego rodzina otrzymała przywilej przewozu korespondencji wszystkich obywateli. Wkrótce dzięki staraniom Taxisów powstał pierwszy system pocztowy o zasięgu międzynarodowym dostępny dla każdego. Przez lata rodziny Taxisów i skoligaconych z nimi Thurnów zajmowały się przewozem korespondencji. Od ich nazwiska, pochodzą słowa takie jak Taxitaksówka, oraz taksa - opłata.

W wielu miastach na świecie, taksówki są malowane na jednolity kolor np. w Wielkiej Brytanii czarny, w Niemczech kremowy, w USA i Azji żółty., a w Argentynie i Katalonii (Hiszpania) CZarno żółty 

niemiecka taxiniemieckie Mercedesy na postoju taksówek

Peugeot na ulicach Buenos Aires taxi kataloniaparking taxi w Barcelonie

Przyszłość taksówek to jednak silniki elektryczne. Oto projekt londyńskiego następcy Astina o napędzie elektrycznym -Frazer-Nash Metrocab - propozycja elektrycznej taksówki dla Londynu

Na koniec najpopularniejsza kultowa taksówka Azji - TUK TUK

tuk tuk